La nouă luni de la accidentul aviatic în urma căruia și-a pierdut ambele picioare, arhitectul ieșean Marian Jan Chiriță a publicat pe rețelele de socializare primul său mesaj amplu despre ceea ce susține că s-a întâmplat în ziua tragediei.
Accidentul aviatic a avut loc pe 27 septembrie 2025, la scurt timp după decolarea avionului pilotat de Marian Jan Chiriță, arhitect și consilier local în cadrul Consiliului Local Iași. Aeronava s-a prăbușit în apropierea unei unități militare din Dancu. În urma impactului, Chiriță a suferit răni extrem de grave și, ulterior, a rămas fără ambele picioare.
În mesajul publicat pe Facebook, Marian Jan Chiriță susține că există persoane care poartă răspunderea pentru producerea accidentului, făcând referire la mecanicul cu care a colaborat și la firma din Germania de la care au fost achiziționate componente pentru motor.
„Îmi doresc să știți adevărul. Există un vinovat clar, mecanicul cu care am lucrat sau firma din Germania de unde am cumpărat componente de motor, Totuși cel care a zburat cu mine este prietenul meu Cojocaru Pompiliu pe care al cunosc din clasa a cincea. Din 2020 s-a angajat la IPJ, acum este comisar. După ce ne-am lovit de coroana unui copac, avionul practic s-a oprit, dar apoi a alunecat pe lângă trunchiul copacului și ne-am izbit cu aripa stângă de pământ. Centurile nu m-au ajutat la izbitura laterală. Din păcate eu m-am lovit grav cu capul în fuselaj și practic mi s-a desfăcut calota craniană. Instantaneu mi-am pierdut cunoștința. Pompiliu s-a lovit cu capul de umărul meu astfel încât nu și-a pierdut cunoștința. A ieșit din avion și a văzut ca luase deja foc motorul. În loc să vină pe partea mea și să încerce să mă scoată din avion , el a fugit spre un gard unde a văzut doi soldați. A așteptat pina a venit cineva cu cheile și a descuiat poarta dar în momentul în care s-a întors cu soldații eu deja ardeam ca într-un rotisol. El personal nu a făcut nimic și m- abandonat în flăcări. Pompiliu a inventat o narațiune. Știind ca șansele mele de supraviețuire erau de 1%, el a declarat ca a venit la mine, dar mie îmi cazuse motorul peste picioare și aveam centura blocată. În realitate motorul a rămas fixat pe șasiu, nu eram încarcerat iar centura era funcțională. Asta le-a spus presei astfel încât toată lumea știe și crede în această variantă. În realitate eu am fost abandonat și lăsat să ard de viu. La momentul prăbușirii sentinelele au dat alarma de grad zero. Soldații oricum veneau dar pina au descuiat incinta flacăra ajunsese în interior iar eu ardeam ca pe un rug! Întrebarea la care nu știe ce să spună Pompiliu este: “De ce nu ai venit prima dată la mine?” Cum ai putut să pleci când ai văzut ca avionul a luat foc? De ce nu ai încercat să mă scoți din avion? “Deci dragii mei, accidentul a fost banal! Domnul comisar nu a avut nici un deget rupt, dar speriat, fricos si egoist m-a abandonat! Da mi-am pierdut picioarele din cauza unui om lipsit de empatie, egoist deoarece s-a văzut ieșit și dus a fost! Multă lume îmi spune: “ Nu știi cum reacționează un om în situații de criză!”. L-am întrebat pe Pompiliu, dacă în locul meu era băiatul tău, fiica sau soția la fel procedai? Fugeai lingă gard și așteptai să vină ajutoarele?…Nu cred…”, a spus arhitectul.
Acesta a primit foarte multe mesaje de susținere.
„Marian, mă bucur că ai supraviețuit și îți doresc multă putere în lupta care urmează. Este o mărturie cutremurătoare care ne lamureste vis a vis de cea ce nu vroiam sa credem ca s-ar fi intamplat! Multă sănătate și respect pentru curajul tau si pentru lupta pe care o duci acum! Putini ar fi avut puterea mentala si echilibrul de care tu dai dovada!Multă sănătate!”, a spus Marius Ostaficiuc, consilier județan AUR.


























































