Viorică Extinctor de la Blajul cel mic, amușină și el pe la Hoarda de H’AUR

0
154

RUBRICA DE PAMFLET: Aici adevărul se spune prin strâmbături, iar politica se măsoară în hohote de râs. Personajele sunt fictive, chiar dacă par luate de pe Facebook-ul de ieri. Lectura se face pe proprie răspundere, fără promisiuni goale și fără blocaje de umor!

Iaca, apare din nou și Viorică Extinctor în peisaj. După încercarea nereușită de cuplare la sînul baban de contracte cu statul al Ciumei Roșii, Viorică Extinctor a pus ochii pe nurii Hoardei de H’AUR. Comerțul cu paliative merge greu, Viorică are guri multe de hrănit, că a umblat mult noaptea pe la fetele din sat în flăcăială. Și atunci s-a gîndit el sa își încerce norocul și cu Adă Caii Simeoane. Bună mutare a Extinctorului, numai că pe la Hoardă începe să se aglomereze, că mulți traseiști nesătui se gudură pe la Galeriști. De ce povestim noi toate astea? Pentru că Viorică a fost văzut, de o verișoară a Nepotului, cu Cipi cel înalt, frumos și de prisos, fugărit de la Pulitechnică, cum căutau un sediu local pentru Hoardă, împreună cu Simeon în carne si oase. Viorică vrea la Primărie, se știe și va dați seama că ar umple orașul numai cu spetale paliative dacă printr-un accident nedorit l-ar vota careva! Dar pînă una-alta, fiind căldură mare, mai stau și ei la un șpriț cu sifon la spelunca aia de lîngă teatru, de-i zice pompos „cîrciuma cea veche”, unde taie frunză la cîini și se îmbată ca un porc și Petrică Mațe Fripte, rămas și el șomer după ce l-au azvîrlit în stradă oamenii lui Cristi Dia Conescu. Asta e viața băieti, o mai dați dar o mai și luați! Dar să stiți că un lucru e sigur: de Fisc și de Nepotu’ nu scăpați decît dacă va plătiți debitele. Pînă la ultimul leuț!

Atentionare! Acesta este un pamflet, parțial rupt de realitate dar parțial real și nu merge la cremenal!

0 0 votes
Article Rating

Abonează-te
Anunță-mă
0 Comments
cele mai vechi
cele mai noi cele mai votate