VIDEO Evaluarea Națională la Matematică le-a dat bătăi de cap elevilor

0
80
Proba la matematica de la Evaluarea Nationala a fost mult mai dificila in comparatie cu cea de la limba si literatura romana, spun elevii. Acest lucru a fost confirmat chiar si de profesorii care spun ca notele de 9 si 10 vor fi mult mai putine in comparatie cu ceilalti ani din cauza gradului ridicat de dificultate. Daca la proba de la limba romana, elevii au iesit din salile de examen foarte repede, la matematica lucrurile au fost putin diferite. Elevii sunt surprinsi  de faptul ca exercitiile au fost cu mult mai grele fata de cum se asteptau. „A fost greu. Mie mi se pare greu pentru ce s-a dat in anii trecuti, dar am facut cat am stiut. Sper sa iau 9,60-9.80. 4 b a fost cea mai grea problema nu a facut-o nimeni din cate am vorbit pana acum”, a spus un elev de la Colegiul Național Iași.   „Subiectele au fost in principiu medii spre grele. Am observat si eu ca la geometrie s-a dat mult mai greu. La ultimele subpuncte la geometrie s-a dat mai dificil”, a mai spus un elev. Acest lucru a fost confirmat si de profesorii de matematica. Cătălin Budeanu, profesor la Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași: „Subiectul de anul acesta de la Evaluarea Nationala a avut un grad de dificultate mai ridicat decat subiectele din anii antecedenti, au continut probleme cu un grad de dificultate mai mare, inclusiv l partea de grila. Au fost grile care puteau sa ridicea anumite dificultati colegilor in special de la subiectul II problema 4 unde erau necesare niste cunostinte un pic mai fine despre ariile suprafetelor. La subiectul III in special problema 4 a ridicat dificultati copiilor fiind o problema un pic mai atipica dar si problemele 5-6 au grad mai ridicat”. De asemenea, profesorul apreciază că impactul se va resimți și la nivelul admiterii la liceu, unde mediile ar putea fi mai mici comparativ cu anii anteriori.
0 0 votes
Article Rating

Abonează-te
Anunță-mă
0 Comments
cele mai vechi
cele mai noi cele mai votate